Warsztaty Luty 2015
10 lutego 2015

Ferie z poradnią 2015

Podczas ferii zimowych pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwinie w ramach akcji „Ferie z Poradnią” zorganizowali dla dzieci szereg różnorodnych zajęć. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 130 osób. W punkcie Poradni w Rzekuniu psycholog A.A. Żmudzińska i pedagog A. Czarnecka prowadziły zajęcia psychoedukacyjne , w których wzięli udział uczniowie z SP w Rzekuniu, Dzbeninie, Drwęczy. Zajęcia pozwoliły uczestnikom nie tylko na dobrą zabawę obejmującą elementy ruchu, współdziałania i zdrowej rywalizacji, ale także rozmowy i refleksje na tak poważne tematy jak szeroko rozumiane bezpieczeństwo lub radzenie sobie z brakiem motywacji do nauki.

Działaniami pracowników Poradni- psychologa E. Kossakowskiej i pedagoga M. Żochowskiej zostali objęci uczniowie z okręgu Szkoły Podstawowej w Goworowie i w Kuninie. Dzieci malowały, lepiły, ćwiczyły pamięć i koncentrację, uczyły się samodzielności i współdziałania. Młodzież rozwijała swoją sprawność podczas rozgrywek tenisa stołowego oraz pląsów i tańców przy muzyce. Wiele radości sprawiły także zabawy z dawnych lat: „głuchy telefon”, „ciepło – zimno” „gąski do domu”. Ważnym elementem była również zabawa na świeżym powietrzu, czego dowodem jest  uwieczniony na zdjęciu wielki bałwan, który stanął na boisku szkolnym. Ponadto w drugim tygodniu ferii pani Marzena i Ewelina w punkcie w Olszewie – Borkach zorganizowały zajęcia grupowe dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, których celem było rozwijanie kompetencji społeczno – osobistych. Temat wiodący pierwszych zajęć brzmiał „Czym ludzie różnią się od siebie”, a głównym ich założeniem było rozwijanie u uczniów świadomości oraz wiadomości dotyczących tolerancji, kształtowanie prawidłowych relacji koleżeńskich oraz rozbudzanie własnej wartości. Kolejne zajęcia zatytułowane były „Moje dane – moja sprawa” Głównym celem było kształtowanie i poszerzanie wiedzy na temat prywatności i ochrony danych osobowych. Dzieci uczyły się czym są dane osobowe, jakie dane są wrażliwe i jakie konsekwencje może nieść lekkomyślne ich ujawnianie.Na ostatni dzień ferii zaplanowano gry i zabawy zespołowe. Uczniowie doskonale bawili się rozwiązując zagadki słowne i rebusy. Wiele śmiechu przysporzyła gra „Kalambury” oraz Twister. Na zakończenie uczestniczy namalowani wspólny plakat „Drzewo przyjaźni”, który jest dowodem na wspaniale spędzony czas.

Po raz kolejny Ferie z Poradnią i Biblioteką odbyły się w Olszewie – Borkach, ale po raz pierwszy w ramach współpracy z PPP w Czerwinie, która funkcjonuje dopiero od 2 stycznia 2015 roku. Zajęcia miały miejsce także w punkcie Poradni w Troszynie. Prowadzone były przez: logopedę P. Potrykus –Grochowinę i M. Oleśkiewicz oraz pedagoga M. Lenkiewicz. Dzieci uczestniczyły w zajęciach artystyczno-plastycznych, tworząc bajkowy zamek ze smokiem, nietoperze i słonie, wacikowe bałwanki, zimowe drzewo z odciskami rączek. Liczne zajęcia ruchowe wprowadzały odrobinę zdrowej rywalizacji, elementy bajkoterapii z wykorzystaniem bajek relaksacyjnych umożliwiły wyciszenie się i pobudziły wyobraźnię uczestników. Przeprowadzono również zabawy oddechowe i usprawniające aparat artykulacyjny, logorytmiczne i słuchowe. Z miłym przyjęciem spotkał się również „piknik pod dachem” w świetlicy gminnej. Na koniec wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodkimi i zdrowymi przysmakami.

Doskonale bawiły się także dzieci w Czerwinie, gdzie terapeuta SI –M. Serowiec i rehabilitantka E. Świderska zapewniły uczniom wiele radości poprze mi.in: pieczenie ciastek – obwarzanków, zabawy muzyczne z cyklu „Jaka to melodia?”, kolędy i piosenki o tematyce zimowej przy dźwiękach akordeonu oraz mini tor przeszkód i malowanie „Marzeń”.

Wszystkie zajęcia dzieciom bardzo się podobały, o czym świadczy zgłaszana przez nie chęć udziału w dalszych takich formach. Na razie jednak dzieciakom i prowadzącym będą musiały wystarczyć miłe wspomnienia i fotografie. I do ……… następnych takich ferii, które już tylko……. za rok.

Za pomoc we współorganizacji „Ferii z Poradnią” dziękujemy pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie-Borkach- Elżbiecie Nakielskiej. Serdeczne podziękowania składamy także na ręce pana dyrektora ZSP w Goworowie Janusza Frydryka oraz pani dyrektor SP w Kuninie Marzanny Grzyb, nauczycielce ze SP w Czerwinie p. Katarzynie Kozłowskiej.