Szlachetna Paczka 2016
2 stycznia 2017
Uczeń XXI wieku wobec postępu cywilizacyjnego – zaproszenie
11 kwietnia 2017
Show all

FERIE Z PORADNIĄ 2017

Przykładem poprzednich lat pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwinie-Patrycja Potrykus-Grochowina, Magdalena Oleśkiewicz i Magdalena Lenkiewicz we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Olszewie-Borkach zorganizowały i przeprowadziły zajęcia z cyklu „ Ferie z Poradnią i Biblioteką”. Spotkania odbywały się przez cały pierwszy tydzień ferii zimowych, udział w nich wzięło ok. 120 dzieci zamieszkałych i uczących się na terenie gminy Olszewo-Borki.

Gośćmi specjalnymi tegorocznych ferii byli st. asp. Ireneusz Siok i asp. szt. Robert Zaorski z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Ostrołęce, którzy rozmawiali z dziećmi o swojej pracy, bezpieczeństwie na drodze, w domu i szkole. Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość obejrzenia i „dotknięcia” umundurowania, kajdanek i pałek policyjnych. Kulminacją spotkania było wspólne wykonanie odznak i czapek policyjnych.

W programie nie zabrakło: zabaw ruchowych z elementami rywalizacji zespołowej, propagowania czytelnictwa i poszanowania książek. W trakcie zajęć dzieci malowały, rysowały, lepiły, ćwiczyły pamięć i koncentrację, uczyły się samodzielności i współdziałania. Przez zabawę usprawniały również percepcję słuchową. Codziennie utrwalały też zachowania savoir-vivre. W dniu Św. Walentego wykonywały walentynkowe łańcuchy i kartki walentynkowe dla najbliższych.

Natomiast w Szkole Podstawowej w Czerwinie w ramach Ferii z Poradnią odbyły się gry i zabawy ruchowe prowadzone przez rehabilitanta – Ewę Świderską i terapeutę SI – Małgorzatę Serowiec. Podopieczni mieli szansę sprawdzić się w zabawach równoważnych: przejść po kładce sensorycznej, „kamieniach” z woreczkiem na głowie; pokonać wyznaczony dystans z pojemnikiem z wodą i nie uronić ani jednej kropli oraz wykazać się siłą w przeciąganiu liny i „małpim „zwisie na drabinkach. Zaliczyli także ćwiczenia z zakresu koordynacji wzrokowo – ruchowej. Uczniowie rywalizowali w dwóch drużynach i obie osiągały podobne wyniki. Wszyscy pokonali swoje słabości. Okazali się mistrzami spostrzegawczości w wykrywaniu różnic między obrazkami, dobrymi aktorami w grze „Jaki to zawód?” – kalambury ruchowe oraz znawcami bajek w dobieraniu ilustracji w pary -„Jaka to bajka”. Spotkanie zakończyło się na szkolnym placu zabaw celowaniem śnieżkami do celu.

Ponadto w Poradni P-P w Czerwinie Beata Laskowska zorganizowała zajęcia „Poradnia czyta dzieciom”, w czasie których uczestniczy czytali i słuchali znanych i lubianych bajek, baśni i opowiadań, a następnie dzieci wykonywały ilustracje do wysłuchanych treści oraz zakładki do książek, rozwiązywały rebusy i tworzyły własne opowiadania.

Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych dla dzieci zamieszkałych na terenie gminy Goworowo Marzena Żochowska oraz Ewelina Kossakowska zorganizowały zajęcia ogólnorozwojowe oparte na założeniach pedagogiki zabawy. Każdego dnia uczestnicy mogli wziąć udział w działaniach, które poszerzały ich wiadomości oraz rozwijały umiejętności, a także rozbudzały kreatywność. Dzieci lepiły z masy solnej, wycinały, rysowały, notowały, malowały. Głównym celem działań było stworzenie książki – wspaniałej pamiątki po wspólnie przeżytych przygodach.

Poza aktywnością plastyczną dużym uznaniem cieszył się czas przeznaczony na korzystanie z gier planszowych. Rozgrywane turnieje wzbudzały wiele emocji, a szczególnym upodobaniem cieszył się w tym roku „chińczyk” oraz „memory” Z uwagi na sprzyjającą aurę każdego dnia odbywały się również zabawy ruchowe na świeżym powietrzu: dzieci lepiły bałwana, igloo, rzucały śnieżkami do celu. Ciekawą formą spędzenia czasu na dworze było poszukiwanie skarbów: uczestnicy musieli wykonać szereg skomplikowanych zadań aby dotrzeć do miejsca, w którym czekała na nich pyszna niespodzianka.

Ważnym elementem każdego dnia było przygotowywanie posiłków. Dzieci nakrywały do stołu, wykonywały kanapki, zapiekanki i parzyły herbatę. Było naprawdę pysznie!
Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji zajęć Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie-Borkach Pani Elżbiecie Nakielskiej i jej współpracownikom, a także Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czerwinie- Elżbiecie Susce i Dyrektorowi Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie Panu Januszowi Frydrykowi bez pomocy których nie udałoby się tak sprawnie zrealizować wszystkich naszych pomysłów.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas
Pracownicy PP-P w Czerwinie

Skip to content