Jak radzić sobie z negatywnymi zachowaniami i emocjami małego dziecka?

 

W wieku przedszkolnym dziecko coraz lepiej rozumie emocje swoje oraz innych osób, zaczyna świadomie kontrolować intensywność swoich emocji. Nabywa umiejętności zaradczych, które pozwalają manipulować zachowaniem i uczuciami innych osób przez wyrażanie własnych emocji. Obserwuje się wówczas u dzieci takie negatywne zachowania jak agresja lub brak posłuszeństwa, którym celem jest wpływanie na emocje i zachowania rodziców.

Jak odmawiać dziecku ?

Bywa, iż dziecko próbuje wywrzeć na nas swoją presję wrzeszcząc, kopiąc, rzucając się na ziemię. Rodzic zaczyna wtedy tłumaczyć, przekonywać, prosić, aby się uspokoiło, wreszcie grozić, że jeśli nie przestanie to… Czujemy się wtedy bezradni, zmęczeni i zdenerwowani, więc rezygnujemy z oporu i dla spokoju ustępujemy dziecku. Ono dostaje jednocześnie informację, że jeśli czegoś chce, to po to aby to mieć, powinno wrzeszczeć, krzyczeć, rzucać się na podłogę. Ucząc się kolejnym razem powtarza to zachowanie, gdyż przyniosło ono oczekiwany efekt.

Co zatem w takiej sytuacji robić?

Drogi rodzicu pamiętaj, iż niezależnie od tego jak bardzo dziecko naciska, trwaj przy swojej decyzji!

Dziecko musi zrozumieć, że nie może nas szantażować swoim krzykiem, smutkiem, złością, płaczem. Jeśli będziemy trwać przy podjętej decyzji, to po kilku próbach dziecko pogodzi się z tym. Ważne jest jednak, aby taką postawę utrzymywać za każdym razem kiedy nasze dziecko próbuje wymusić optymalną dla siebie decyzję – pamiętajmy bowiem, iż dzieci będą testować wyznaczone granice. Istotne znaczenie ma także, aby każda osoba zajmująca się dzieckiem przestrzegała wspólnie ustalonych zasad. Jeśli mama nie pozwala siedzieć przy komputerze to i tata, babcia, ciocia zachowuje się tak samo.

Czego nie robić?

Nie obiecywać nagrody jeśli dziecko zgodzi się nam ustąpić (,,kupię Ci zabawkę, jeśli posprzątasz ze stołu”).

Nie grozić (,,zobaczysz jak przyjdziesz do domu to inaczej porozmawiamy”, ,, czekaj niech tylko przyjdzie ojciec , to zobaczysz”).

Nie podnosić głosu, szarpać, krzyczeć itp. (dziecko będzie naśladować podobne zachowania).

 

Opracowała psycholog – mgr Ewelina Kossakowska na podstawie:

1. A. Kozłowska. Jak pomóc rodzicom kochanego, ale nieznośnego dziecka? Wydawnictwo Akademickie Żak, Warszawa 2005.

2. B. Harwas – Napierała, J. Trempała, Psychologia rozwoju człowieka. Charakterystyka okresów życia człowieka, tom 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.

Skip to content