Powiatowy Dzień Rodziny
6 czerwca 2018
Niepełnosprawność dzieci i młodzieży – spotkania w gminach
25 czerwca 2018

Cogito Ergo Sum 2018

Dnia  30 maja 2018 r. w Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu już po raz osiemnasty odbył się konkurs logicznego myślenia „Cogito Ergo Sum”. Organizatorami konkursu podobnie jak w latach wcześniejszych było Gimnazjum  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu oraz nasza poradnia tzn. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czerwinie.

W związku z reformą edukacji po raz pierwszy razem z uczniami gimnazjum w konkursie  uczestniczyli  uczniowie klas siódmych szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział łącznie 34 uczniów z 11 szkół z terenu miasta Ostrołęka oraz gmin: Lelis, Olszewo-Borki, Rzekuń i  Czerwin.

Reprezentowane były następujące szkoły:

• Szkoła Podstawowa Nr 3 Adama Mickiewicza w Ostrołęce,
  • Szkoła Podstawowa Nr 5 Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce,
  • Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostrołęce,
  • Szkoła Podstawowa w Ołdakach,
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Ks. Antoniego Pęksy w Laskowcu,
  • Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Czychowskiego w Dzbeninie,
  • Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Rzekuniu,
  • Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi w Czerwinie,
  • Zespół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie,
  • Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie – Borkach,
  • Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu.

Uczniowie „łamali sobie głowy” rozwiązując zadania wizualne, praktyczne, matematyczne
i werbalne, które w bieżącym roku, przy połączeniu uczniów z różnych typów szkół okazały się dla uczestników dość trudne.

Najlepiej poradzili sobie  z nimi następujący uczniowie z największą liczbą punktów (na 29  pkt  możliwych do uzyskania):

I miejsce – Daniel Aleksandrowicz – 18 pkt – Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce

II miejsce – Mateusz Golan – 17 pkt – Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. Ks. Jana Twardowskiego   w Ostrołęce

III miejsce – Mateusz Pęza – 16pkt – Szkoła Podstawowa Nr 3  im. Adama Mickiewicza w Ostrołęce

IV miejsce –  Wiktoria Jezierska – 15,5 pkt – Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Rzekuniu

V miejsce – Tomasz Szczepkowski – 15 pkt – Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. Ks. Jana Twardowskiego   w Ostrołęce.

Wyróżnieni zostali uczniowie:

Zuzanna Sikora – 14 pkt – Szkoła Podstawowa Nr 3  im. Adama Mickiewicza w Ostrołęce,

Albert Maliszewski – 14 pkt – Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu,

Jakub Sakowski – 14 pkt – Zespół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie,

Wojciech Ziezula – 14 pkt – Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Olszewie – Borkach.

Klasyfikacja szkół:

I miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. Ks. Jana Twardowskiego   w Ostrołęce – 14,8 pkt,

II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Rzekuniu – 13,8 pkt,

III miejsce – Zespół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie – 13,3 pkt.

Nagrody i wyróżnienia /akcesoria komputerowe/ ufundowane przez pana Stanisława Godzinę – wójta Gminy Rzekuń w wysokości 500 zł, zostały wręczone zwycięzcom przez pana Stanisława Godzinę – wójta Gminy Rzekuń, panią Małgorzatę Lubecką – dyrektor Gimnazjum w Rzekuniu i panią Alinę Annę Żmudzińską – psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwinie.

Tegoroczne wręczenie nagród, wyróżnień i dyplomów zakończyło podsumowanie przebiegu konkursu. Po raz kolejny było okazją do zaakcentowania  wagi myślenia, podejmowania wyzwań i trudnych zadań. W nawiązaniu do 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości pan Stanisław Godzina – wójt Gminy Rzekuń, a następnie psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pani Alina Anna Żmudzińska, zwrócili się do uczestników z przesłaniem, aby uczniowie poprzez systematyczną pracę rozwijali i wykorzystywali swój potencjał i intelektualne predyspozycje, aby poznawali historię i wyciągali z niej wnioski, nieustannie podejmowali wysiłek w kierunku osobistego rozwoju i przyczyniali się do rozkwitu naszej wspólnej Ojczyzny.

Podziękowania odebrały panie: Wioletta Napiórkowska – nauczycielka matematyki w Gimnazjum w Rzekuniu – pomysłodawczyni i organizatorka wszystkich XVIII edycji konkursu oraz psycholog Alina Anna Żmudzińska przygotowująca zadania od początku istnienia konkursu, czyli od 2001roku. Dowodem uznania było wręczenie przez pana Stanisława  Godzinę – wójta Gminy Rzekuń, pracy zbiorowej o kurpiowskich bohaterach, którzy szlachetnie wpisali się w historię, tradycję i kulturę nie tylko naszego regionu, ale także Polski i świata.

Organizację konkursu rokrocznie wspierają pracownicy administracji i obsługi.  W bieżącym roku pod nadzorem pani Małgorzaty Lubeckiej – dyrektor Gimnazjum w Rzekuniu oraz pani Beaty Laskowskiej – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwinie.

Organizatorzy konkursu: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czerwinie oraz Gimnazjum w Rzekuniu bardzo dziękują Wszystkim uczniom oraz ich nauczycielom, którzy na przestrzeni 18 lat brali udział w tym cieszącym się zainteresowaniem konkursie, zaś panu Stanisławowi Godzinie – wcześniej dyrektorowi Gimnazjum w Rzekuniu, a obecnie wójtowi Gminy Rzekuń – za niezmienną  życzliwość i finansowe wsparcie.

Życzymy Wszystkim wytrwałości w dążeniu i osiąganiu szczytnych celów, a także udanego wypoczynku,   słonecznych  i  bezpiecznych wakacji.

W imieniu organizatorów: psycholog  PP-P mgr A.A.Żmudzińska

20180617_183157