Wyniki Ortofrajda 2015
Wakacje z poradnia 2015
7 sierpnia 2015

Konkurs Cogito Ergo Sum 2015

W dniu 28 maja 2015r. w Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu odbyła się już XV z kolei edycja między gimnazjalnego konkursu logicznego myślenia „Cogito Ergo Sum”. Organizatorami trwającego od lat konkursu było niezmiennie: Gimnazjum w Rzekuniu oraz po raz pierwszy, utworzona z dniem 1.01.bieżącego roku Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czerwinie.

Podobnie jak w latach poprzednich przedsięwzięcie to nie byłoby możliwe bez zaangażowania pomysłodawczyni konkursu, nauczycielki matematyki w Gimnazjum w Rzekuniu p. Wioletty Napiórkowskiej oraz zaproszonej do współpracy psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej p. Aliny Anny Żmudzińskiej, która od 15 lat przygotowuje zadania konkursowe oraz pełni nadzór merytoryczny w czasie trwania konkursu.

Ideą wspomnianego konkursu, który nie jest typowym konkursem przedmiotowym, jest zachęcanie uczniów do rozwijania własnych zdolności intelektualnych i twórczych, w tym giętkości, kreatywności, nowatorstwa myślenia, umiejętności wizualno-przestrzennych, praktycznych, logiczno-matematycznych i werbalnych.

Konkurs mający w nazwie znane motto słynnego francuskiego matematyka i filozofa Rene Decartes: ”Myślę więc jestem” od początku powstania zainteresował nauczycieli i uczniów wielu gimnazjów zarówno z terenu gmin jak miasta Ostrołęka. Rokrocznie bierze w nim udział po 3 uczniów z klas I i II, z około 10 gimnazjów. Zdolni uczniowie są przygotowywani do konkursu i wyłaniani przez nauczycieli często w drodze szkolnych eliminacji.

W tegorocznym konkursie „Cogito Ergo Sum” wzięło udział 26 uczniów z 9 gimnazjów. Byli to uczniowie ze wszystkich ostrołęckich gimnazjów tzn. z Gimnazjum Nr: 1, 2, 3, 4 i 5 oraz uczniowie z Gimnazjum w Czerwinie, Olszewie – Borkach, Ołdakach i Rzekuniu.

Zwycięzcy:

Zwycięzcą konkursu został uczeń Patryk Chojnicki z Gimnazjum Nr 3 w Ostrołęce, który uzyskał 21,25 pkt. na 26 pkt. możliwych do uzyskania.

II miejsce zajęła Zuzanna Frydrych z Gimnazjum w Rzekuniu -19, 5 pkt.,

III miejsce – Michał Wiśniewski – Gimnazjum Nr 5 w Ostrołęce -19,25pkt.

Ponadto wyróżnieni zostali:

Wiktor Jakóbowski – Gimnazjum Nr 2 w Ostrołęce – 18,25 pkt,

Jakub Bednarczyk – Gimnazjum w Rzekuniu – 18,25 pkt,

Magdalena Markowska – Gimnazjum w Ołdakach – 18 pkt.

Natomiast drużynowo 4 pierwsze miejsca zajęły kolejno:

Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu -18,5 pkt.

Gimnazjum Nr 3 im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkół Nr 3 w Ostrołęce -17,08 pkt.

Zespół Szkół Nr 5 im. Unii Europejskiej, Gimnazjum Nr 5 w Ostrołęce -16,67 pkt

Gimnazjum Nr l im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce -15, 67pkt.

Nagrody – akcesoria komputerowe oraz dyplomy zostały wręczone zwycięzcom przez
p. Stanisława Godzinę – Wójta Gminy Rzekuń, p. Magdalenę Mieszkowską – dyrektor Gimnazjum
w Rzekuniu oraz p. Alinę Annę Żmudzińską – psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
w Czerwinie.

Konkurs od początku swego powstania do chwili obecnej jest finansowo wspierany przez Urząd Gminy w Rzekuniu. W bieżącym roku podobnie jak w latach wcześniejszych Wójt Gminy Rzekuń p. Stanisław Godzina ufundował nagrody dla zwycięzców, zaś organizację konkursu wraz z pracownikami obsługi wsparła dyrektor Gimnazjum w Rzekuniu p. Magdalena Mieszkowska oraz dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwinie p. Beata Laskowska.

Bez zaangażowania w/wymienionych osób oraz uczniów i ich nauczycieli ta pożyteczna zabawa w logiczne myślenie nie mogłaby się zrealizować.

Miła atmosfera konkursu, atrakcyjność zadań i nagród sprawiają, iż uczniowie chętnie biorą w nim udział.

Organizatorzy konkursu: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czerwinie oraz Gimnazjum w Rzekuniu dziękują za udział Wszystkim uczniom i nauczycielom, zaś panu Wójtowi za wieloletnią życzliwość i finansowe wsparcie.

Gratulując sukcesów i wytrwałości życzymy słonecznych i ciepłych wakacji.

W imieniu organizatorów: psycholog PP-P mgr A.A.Żmudzińska